poniedziałek, 20 czerwca 2011

Sielski Ogród Angielski - Great DixterTen piękny ganeczek zbudowany został w stylu elżbietańskim.

Jeszcze jedna posiadłość, która swoją wspaniałą formę jak i sławę zawdzięcza życiu kilku pokoleniom wytrawnych ogrodników.
Great Dixter położony na południowym wybrzeżu Anglii w Northiam, powstał w 1910 roku. Dom i ogród są dziełem architekta Edwina Lutyens, który zapoczątkował budowę posiadłości na modę typowego angielskiego wiejskiego ogrodu, który otaczają dwór sięgający swoimi początkami aż średniowiecza.

Tradycyjna rabata bylinowa wczesnym latem

Obecny wygląd i popularność dom i ogród zawdzięczają wpaniałemu ogrodnikowi, autorowi wielu wpływowych książek i wykładowcy Christopherowi Lloydowi.


 Miałam wyjątkowe szczęscie, że pozwolono nam zwiedzić wnętrza tego cudownego dworu.
A oto dwie urokliwe fotki z przepięknymi stylowymi oknami.


 Wiosenne aranżacje na rabacie i przy wejściu do domu

Różne części ogrodu oplatające wiekowe budynki pięknie się razem uzupełniaj i zapewniają wybór ogrodowych wrażeń, od formowanych z cisa rzeźb ptaków po łąki kwietne, olśniewające kolorem mieszane rabaty, naturalny i sztuczny staw jak i wspaniały ogród egzotyczny.
Łąka kwietna od wejścia z tyłu dworuJest to ogród zaprojektowany w duchu naturalistycznym, ale osadzonym w ramach formalnie prowadzonych żywopłotów.

Dostojne, strzyżone cisy tworzą wyśmienity mikroklimat dla różnego typu roślin również egzotycznych jak na warunki Anglii. Takie żywopłoty umożliwiają pomysłowe zaaranżowanie wnętrz ogrodowych w różnym stylu i charakterze, a wspaniałe tło jaką daje intensywna zieleń korzystnie uwydatnia przeplatające się kolory i formy roślin.

Jedno jest pewne ogród ten ze względu na ilość olśniewających, choć tradycyjnych w utrzymaniu rabat należy do grona tych, które wymagają wiele pielęgnacji i uwagi by wszystko wyglądało tak jak trzeba w najbardziej ruchliwym okresie, czyli od wiosny do jesieni.
Bylinowa rabata późnym latem
Dobór poszczególnych gatunków zapiera dech w piersiach. Odważne zestawiania roślin są niewątpliwie znakiem rozpoznawczym tego wspaniałego ogrodu.

Ta uśmiechnięta buźka po środku jest moja, a reszta to moi znajomi ze studiów przed wejściem do dworu w Great Dixter

Jedną z zasług twórców ogrodu jest ich kreatywność i coroczne, a nawet sezonowe zmiany w zestawieniach roślin na niektórych rabatach, które mało kto zestawiłby razem. Ale jak pokazuje przykład Great Dixter bycie odważnym i zarazem twórczym popłaca. Posiadłość ta stanowi cenną perłę na mapie światowych ogrodów, którą każdy entuzjasta sielskich klimatów powinien chociaż raz odwiedzić. 

4 komentarze:

 1. uśmiechnięta buźko :) to było cenne znalezisko :) mówię o Twoim blogasie, bo rozumiem, że w kwestii ogrodów będziesz mnie wspierała radami, nie wiem czy tematyka krzewów owocowych jest Ci równie bliska jak cudne ogrody, które przedstawiłaś :) Ja mam masę pytań :):):) buziaki i witam w tym naszym światku :):):)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mirelko dziękuje za Twoje miłe słowa...
  Nie jestem wielkim praktykiem w temacie krzewów owocowych, większość tego co wiem pochodzi z książek i... internetu.... ale co dwie głowy (+ cały internet)to nie jedna i znajdziemy rade na Twoje niejasności... :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj, podoba mi się tutaj. Ogrody to moja wielka miłość. Pozwolisz, że zostanę? Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 4. Anetko witam Cię! I baaardzo sie cieszę, że moje pisanie przypadło Ci do gustu :)

  OdpowiedzUsuń