wtorek, 24 maja 2016

Najczęstsze Błędy przy Zakładaniu Ogrodu


Jeśli zależy Ci na pięknym ogrodzie zapoznaj się z błędami jakie należy uniknąć przy jego zakładaniu.
 

Aranżowanie dużego ogrodu z centralnym trawnikiem, oraz rabatami po peryferiach.


Jeśli widok w ogrodzie jest częściowo przysłonięty i nie wszystko jest widoczne za jednym razem, tworzy się iluzja większej przestrzeni, oraz zainteresowania.
Zaplanuj ogród tak aby podzielić przestrzeń na kilka sekcji. Niekonieczne są mury i płoty. Wystarczy posadzić wyższe drzewa, krzewy, które przysłonią część ogrodu. Podobną funkcję mogą spełnić wyższe trawy lub nawet rośliny w doniczkach postawione w grupach.
 
Może być tak:
 


Brak przygotowanego wcześniej planu.

Bez wcześniejszego przemyślenia oraz pomysłu na swój ogród, ciężko Ci będzie dostosować teren do swoich potrzeb. Żeby uniknąć błędów typu przesadzania roślin i swojej ciężkiej pracy, dokładnie przeanalizuj teren i zweryfikuj swoje marzenia odnośnie ogrodu.
 
Zaplanuj zatem każdy aspekt swojego ogrodu na papierze lub zapoznaj się z jednym z wielu programów do projektowania ogrodów. I co najważniejsze zrób listę roślin, na których Ci zależy i poszukaj informacji, odnośnie ich mrozoodporności, potrzeb świetlnych, glebowych ich rozmiarów za 10 lat, oraz właściwej pielęgnacji.


Niezwracanie uwagi na rośliny o ładnych liściach planując kompozycję na rabacie.

Większość z nas kupuje rośliny dla ich kwiatów lub owoców. Większość bylin, krzewów i drzew wygląda spektakularnie przez okres kilku tygodni. Żeby ogród był ciekawy przez cały rok, zadbaj na rabacie o rośliny o pięknych liściach, zwracając uwagę na ich kolor, teksturę i kształt. To zrekompensuje okresy braku kolorów na rabacie.

Może być tak:Za dużo ozdób ogrodowych w jednym miejscu.

To jeden z poważniejszych błędów ozdabiając ogród. Zbyt wiele ozdobników, typu drewnianych wiatraków, metalowych ptaków, kolorowych kulek czy rzeźb spowoduje zamęt i chaos w ogrodzie. Przestrzeń będzie się wydawać przepełniona elementami, które ze sobą konkurują o nasza uwagę i powodują zamęt i nieład.

Przed umieszczeniem dekoracyjnego przedmiotu sprawdź czy jego styl, materiał z którego jest zbudowany, czy kolor pasuje do danej części ogrodu.


Może być tak:Niezwrócenie uwagi na widok z okna

Projektując ogród należy zwracać uwagę na widoki z okna, przez które najczęściej spoglądasz na ogród. Najczęściej będą to okna z kuchni, pokoju dziennego czy gabinetu.

Przed posadzeniem roślin, umieszczeniem obiektu małej architektury lub umieszczeniem pojemników z kwiatami na tarasie, wejdź do domu i spójrz w którym miejscu najlepiej prezentuje się dana roślina, grupa roślin, czy altana.

Może być tak:Zbyt wiele krzykliwych, niepasujących do siebie kolorów.

Zbyt wiele kolorów może spowodować chaos. Oczywiście jest to sprawa gustu. Jednak chcąc uzyskać harmonijny ogród pasujących ze sobą kolorów powinniśmy zdecydować się na paletę kolorów o tonacjach chłodnych lub ciepłych, które najlepiej podkreślają nasze upodobania, pasują do elewacji budynków i nawierzchni.

Może być tak:Ignorowanie jesienno-zimowego sezonu

Każdy ogród wygląda pięknie wiosną i latem, kiedy rośliny kwitną, kolory są intensywne a zieleń soczysta. Niestety kiedy nadejdzie jesień i zima wiele ogrodów nie zachęca do spacerów, ani nawet do spoglądania za okno.

Radą na to jest komponowanie rabat, gdzie swoje należyte miejsce znajdą rośliny zimozielone, krzewy i drzewa przebarwiające się jesienią, czy pozostawienie na zimę nieścięte pióropuszy traw, przekwitłych ale ciekawych w formie gniazd nasiennych bylin, takich jak rudbekie, jeżówki, pysznogłówki, krwawniki, przegorzany, sadźce.

Wtedy oszronione mrozem, lub obsypane śniegiem sylwetki roślin stają się wyjątkowo urokliwą ozdobą ogrodu.

Może być tak:
Sadzenie roślin w złych miejscach.
To jest najczęstszy błąd przy zakładaniu ogrodu. Dokładnie zapoznaj się z roślinami, które Ci się podobają. Posadzenie rośliny w niewłaściwym miejscu może skutkować w najlepszym wypadku utracie jej atrakcyjności, a w najgorszym jej zamarciu.

Brak wiedzy na temat ich ekspansywności lub siły wzrostu, za kilka lat może okazać się dużym błędem. Może się zdarzyć, że mały świerk, który kupiliśmy przysłania nam widok z okna, śliczna szaro listna trawa zdominowała nam cały ogródek, a drogi okaz z centrum ogrodniczego zmarzł po pierwszej zimie.
Przed zakupem rośliny dowiedz się o jej wymaganiach klimatycznych, glebowych oraz czy wymaga nasłonecznienia, bądź cienia.

Ogród składający się z roślin iglastych, kosztem krzewów liściastych i bylin.

Jednym z powodów preferowania iglaków jest bez wątpienia przekonanie, że nie wymagają wiele pracy. Niestety ogród składający się wyłącznie z iglaków jest bardzo statyczny, niewiele się zmienia w przeciągu roku. W przeciągu dziesięciu lat rośliny jedynie powiększają swoje wymiary. Iglaki mają bardzo ograniczoną paletę kolorów. Do wyboru są tylko odcieni zieleni, żółci i szarości. Taki ogród wygląda tak samo o każdej porze roku. Brakuję w nim zmian i sezonowego oczekiwania na spektakularny rozwój kwiatów cebulowych, krzewów i bylin, które następują po sobie w różnych miesiącach, aż do końca jesieni.

Ogród wyłącznie z roślin iglastych jest dużym błędem, z uwagi na to że mało w nim życia. Owady omijają taki ogród szerokim łukiem, a co za tym idzie ptaki i drobne zwierzątka, które pozytywnie wpływają na cały ekosystem ogrodu.Mam nadzieję, że tych kilka uwag pomoże Wam przy tym niełatwym, ale jakże wdzięcznym zadaniu jakim jest założenie własnego ogrodu.
Planuję jeszcze nie jeden wpis odnośnie tego tematu.
Zapraszam serdecznie.

4 komentarze:

  1. Pięknie i bardzo profesjonalnie:)))u nas ogród trochę spontaniczny,trochę dziki:))))ale też go lubimy:)))Pozdrawiam serdecznie:)))

    OdpowiedzUsuń
  2. A najważniejszym ze wszystkich grzechów jest brak cierpliwości , która musi być nadrzędna nad wszystkimi poczynaniami .No ale powiedz o tym początkującemu ogrodnikowi amatorowi Z własnego doświadczenia wiem , że niemożliwe.Trzeba przerobić własne błędy i już.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dobry wpis, czasami aż żal patrzeć, jak piękny teren wokół domu ktoś psuje samym żwirem czy dekoracją w postaci folii zamiast na przykład kory. Ale z drugiej strony jest to rzecz gustu, i jeżeli właśnie tak się właścicielom podoba, to dlaczego nie:) Tak czy inaczej, dobrze byłoby skorzystać przynajmniej z konsultacji odnośnie aranżacji ogrodu. Jeżeli ktoś jest z Wrocławia to polecam te usługi ogrodnicze wrocław. Zdecydowaliśmy się w tym roku na metamorfozę ogrodu właśnie z tą firmą, i muszę przyznać, że efekty nas bardzo pozytywnie zaskoczyły.

    OdpowiedzUsuń