czwartek, 16 czerwca 2011

Trendy w Światowym Projektowaniu Ogrodów

Od kilku lat mieszkam w UK i jeśli tylko nadarzają się okazje to wyruszamy razem z mężem aby odwiedzić tutejsze ogrody, parki i najciekawsze dla nas imprezy ogrodnicze takie jak Chelsea Flower Show, Hampton Court Flower Show, oraz mniejsze lokalne wystawy ogrodnicze. Jest co cudowny sposób na odpoczęcie od miejskiego życia i .... nabranie większej chęci do powrotu do kraju.

Brakuje nam ‘łąk zielonych malowanych kwieciem’... wiejskiej przestrzeni i swobody... wiecie o czym mówię.Tymczasem podzielę się z Wami naszymi spostrzeżeniami.

Prezentowane ogrody co roku różnią się nie tylko powierzchnią ale i stylem. Są to ogrody nawiązujące do określonej tematyki ekologicznej, ogródka w mieście czy ogródka na dachu, ale można w nich wyróżnić wspólne elementy, które będą obowiązywały w projektowaniu ogrodów w najbliższych latach.
Architekci zieleni w najbliższych latach będą czerpać inspiracje do budowy ogrodów z naturalnych siedlisk roślinnych z tendencją do wykorzystania surowców odnawialnych takich jak drewno, czy wtórnym wykorzystaniu łatwo dostępnych materiałów dostępnych w danym otoczeniu, takich jak kamień czy cegła. Stąd też powstał styl ekologiczny, czyli naturalistyczny. Styl ten odwzrorowuje otaczające warunki naturalne.

 Mmmmm.... widok jak malowany ;-)
Wybierając rosliny do naszego ogrodu powinniśmy zwracać szególną uwage na dostosowanie roślin do warunków klimatycznych, glebowych, odporność na choroby, jak rownież nie wymagających zbyt intensywnej pielęgnacji. Taki ogród stanowi schronienie dla wielu zwierząt, w tym ptakow i oczywiście owadów. Wszystkie te stworzenia wpływaja dobroczynnie nie tylko na człowieka ale również dbają o utrzymanie korzystnego balansu w środowisku. Ograniczając przy tym konieczność stosowania szkodliwych dla środowiska chemicznych środków ochrony roślin.


Ciekawa instalacja a zarazem domek dla owadów
Na rabatach dominuje intensywność nasadzeń i modne staje sie sadzenie roślin w dużych grupach i tak też sadzimy po kilka lub kilkanaście sztuk z tego samego gatunku. Odchodzi sie od gatunków roślin o dużych jaskrawych kwiatach na rzecz małych, subtelnych i bardziej stonowanych kolorach kwiatów. Dopełnieniem rabat mieszanych gdzie dominują byliny są trawy ozdobne. Dzieki nim ogród zyskuje zwiewności, lekkości oraz atmosfery sielskości.

  Widok jak z zaczarowanego ogrodu

Zastępowanie trawników i rabat z roślinami jednoroczymi wymagającymi wiele nakładów pracy i kosztów grupą roślin, która jest  wytrzymała na różne warunki klimatyczne jak i glebowe i których różnorodność zastosowań umożliwi nam wielosezonowe, wspaniałe nasadzenia na rabatach, do ogrodów naturalistycznych, obrzeży zbiorników wodnych, skarp, ogrodów skalnych. Te wspaniałe, wielozadaniowe rośliny należą do grupy wieloletnich bylin.
 
Modne w ogrodzie staje sie wykorzystanie dostępnego miejsca w ogrodzie na uprawę warzyw, ziół, krzewów i drzew owocowych na własne potrzeby. Warzywniak nie jest już oddalonym i odzielnym miejscem w ogrodzie, ale stanowi nieodłączną jego część i właściwie zaaranżowany stanowi użytkową i dekoracyjną atrakcję ogrodu.Zabrakło sałaty na kanapkę? Nieeee... nie w tym ogródku.
W modnym ogrodzie zobaczyć można wielobarwne kwiaty zestawione w stylu naturalnej łąki kwietnej, jak i klasyczne kompozycje zieleni z tylko jednym dodatkowym kolorem. Nasadzenia naturalistyczne ujęta jest w ramy prostych wyraźnych form architektonicznych, takich jak żywopłoty , altany, mury oporowe i innych materiałów często przeznaczonych do wyrzucenia. Atmosferę ogólnego spokoju i harmonii  można uzyskać nie tylko w ogrodzie w wiejskim stylu ale również aranżując elegancki ogród o nowoczesnej estetyce. Obsadzając nawierzchnie i inne małe ogrodowe budowle z materiałów o kolorystyce bieli, szarości i czerni roślinnością o stonowanych barwach, stworzymy nastrój ogólnego ładu.


Zastosować to coś nad głową czy też nie... wybór jest Wasz

Szczególnie modne staje sie powtórne wykorzystywanie surowców wtórnych tzw. recycling oraz self-sustainability czyli wykorzystywanie wszystkich dostępnych środków do utrzymania ogrodu. Chodzi tutaj o  wykorzystywanie kamieni, drewna, metalu ceramiki i cegły do budowy scieżek, murków i elementów małej architektury. Najtańszym sposobem na piękne i zdrowe rośliny ozdobne w naszym ogrodzie jest wzbogacanie gleby kompostem wyprodukowanym z odpadków kuchennych jak i materiału roślinnego pozyskanego z sezonowych porządków w ogrodzie. Dlatego też powinniśmy zarezerwować miejsce na kompostownik, które z racji swojej funkcji należy umieścić gdześ z dala od reprezentacyjnej części ogrodu i obsadzić zimozielonymi krzewami aby zakątek nie rzucał się w oczy.

Rzeźba ogrodowa ze... zużytych szpadli

Jeśli podlewanie ogrodu kosztowną wodą z wodociągu wydaje Ci się nie do przyjęcia to ogród ekologiczny ma rozwiązanie przez pozyskiwanie wody opadowej i wykorzystanie jej do irygacji ogrodu bądź też funkcjonowania oczka wodnego.

Nadmiar wody po ulewnych deszczach? Żaden problem. Woda z rynien kierowana jest w kierunku roślin znoszących podmokłe warunki


A oto reszta zdjęć z Cheslea Flower Show i Hampton Court Flower Show z ostatnich lat.

 

6 komentarzy:

 1. rozumiem , ze ten ogród z kolumnami to zdobywca pierwszej nagrody :) gdzies to właśnie oglądałam i wiele osób zupełnie nie zgadzała się z werdyktem. Podobno twórca zafascynowany był Chile i starożytnymi miastami. Ja osobiście wolę łąki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. fajnie napisane;-) witam i pozdrawiam- a czy zawodowo też masz coś wspólnego z ogrodami?

  OdpowiedzUsuń
 3. aaa już widzę, że chyba tak:-) no i Stara Złotoria niebawem, to czekam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja nigdy nie kierowałam się żadnymi trendami i projektowałam swój ogród tak aby mi się podobał i żebym czuła się w nim komfortowo. Tym bardziej, że gdy postawiłam oczko wodne https://www.dostudni.pl/przydomowa-fontanna-lub-oczko-wodne-ze-strumykiem-jak-je-dobrze-zrobic,b32.html to jestem zdania, że już lepszego miejsca na wypoczynek niż mój ogród to nie ma.

  OdpowiedzUsuń
 6. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń