poniedziałek, 11 kwietnia 2016

Ogród Przyjazny Psom


Psy są bez wątpienia wartościowymi członkami rodziny, niestety potrafią narozrabiać w ogrodzie. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wybrukowanie ogródka, niestety w przypadku mieszkańców kochających zieloną trawę i kolorowe rabaty, to nie jest najlepsze rozwiązanie.
 
 

Główne problemy właścicieli psów w ogrodzie

Psy biegają wzdłuż ogrodzeń wydeptując wszystko pod łapkami.

Potrafią wykopać cenną roślinkę w przeciągu kilku sekund.

Załatwiając swoje potrzeby zostawiają brązowe wypalone plamy na trawniku. Powodują brązowienie całych gałązek zimozielonych krzewów.

 
Są dostępne rośliny okrywowe, które lepiej zniosą psie łapki od innych roślin.
Zwłaszcza jeśli posadzimy je w przestrzeniach pomiędzy kamieniami w ścieżkach.

1. Karmnik ościsty (Sagina subulata) zniesie częściowe lub całkowite nasłonecznienie. Lubi wilgoć.

2. Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum 'Elfin' jest dekoracyjnym ziołem. Dorasta do ok 5cm i świetnie nadaje się również do ogrodów skalnych. Psy nie powinny się po nich tarzać, ale krzewinka zniesie ich niezbyt częste deptanie. Dodatkowo dekoracyjna ze swoich fioletowych kwiatków.

3. Fiołek labradorski (Viola labradorica) ślicznie kwitnie wiosną, z powodzeniem zniesie lekkie deptanie.

4. Rogownica (Cerastium tomentosum) wytrzymała na suszę, dekoracyjna z liści i białych kwiatów należy do grupy roślin, które można nazwać przyjaznymi dla zwierząt.

5. Trzmielina ( Euonymus fortunei) jest bardzo trudna do zniszczenia przez zwierzęta. Może rosnąć wszędzie w słońcu jak również w cieniu i co ważne nie jest wymagająca co do gleby.Jeśli chodzi o trawy, które są bardziej tolerancyjne na psy w ogrodzie to należy rozpatrywać takie gatunki jak:

1. Buteluea smukła ( Bouteloua gracilis)

Wyjątkowo wytrzymała na suszę i niewymagająca opieki śliczna trawka.

2. Wiechlina łąkowa ( Poa pratensis) zniesie nawet częste deptanie. Szybko wypełni puste przestrzenie w każdym trawniku.

3. Kostrzewa trzcinowa (Festuca arundinacea)

Bardziej niż inne trawy zniesie zwierzęcy mocz. Dodatkowo nie boi się intensywnego użytkowania.

Jeśli nie chcesz zajmować się żywym trawnikiem, wybierz sztuczną trawę.


Brittany Alwerud
Jak poradzić sobie z kopaniem dołków w ogrodzie przez psich domowników.

Psy kopią aby znaleźć chłodną ziemię, kiedy im za gorąco, węszą za gryzoniami, owadami, kiedy się nudzą, lub kiedy są nerwowe.

Eksperci radzą że psy mające więcej ruchu, są spokojniejsze. Rozwiązaniem są częste i długie spacery.

Jeśli odkryjesz że częste spacery nie położą kresu kopaniu dołków, zaobserwuj psa aby zauważyć jego zwyczaje.

Na przykład jeśli kopie w gorące dni, należy przygotować mu jakieś chłodne miejsce na legowisko. Zaobserwuj czy pies kopie z powodu stresu wywołanego rozłąką z właścicielem.

Jeśli kopanie dołków leży w jego naturze, wtedy należy wybrać miejsce w ogrodzie, które jest przeznaczone tylko i wyłącznie do tego typu psiej rozrywki.

Spróbuj zatem przekierować psa z rejonów zakazanych w rejony gdzie może kopać, podrzucając mu w tamte miejsce np. ulubioną zabawkę.

Ogólne sugestie dla ogrodu przyjaznego psom.

theilovedogssite.com


Upewnij się że w ogrodzie jest wystarczająca ilość chłodnych miejsc dla psa do odpoczynku. Wytrenuj swojego pupila aby kopał w części ogrodu do tego przeznaczonej.

Obserwuj psie zwyczaje przed inwestycją w nowe rośliny lub nawierzchnię. Jeśli upodobał sobie szczególnie pewne miejsca rozważ położenie tam płyt chodnikowych lub wysypanie żwirku.

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy post Aniu! Z niektórych rad na pewno skorzystam. Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń