środa, 6 kwietnia 2016

Jak uszczęśliwić Trawy Ozdobne Wiosną Podział i Prace Pielęgnacyjne


Jeśli nie masz wiele ani ogrodniczych umiejętności aby zadbać o swój ogród, trawy ozdobne są idealnymi kandydatkami dla Ciebie.
 
Na zdjęciu Stipa Tenuissima, oraz Lavendula Grosso i Rosea.

Większość gatunków jest mało wymagająca co do gleby. Jeśli się już zaaklimatyzują są tolerancyjne na suszę i co ważniejsze nie są chorowite.


Na zdjęciu  Calamagrostis acutiflora 'Karl Foerster'.

Wiosna lub to najlepszy czas na sadzenie traw, oraz wszelakie prace pielęgnacyjne.

Pozostawione na zimę suche źdźbła traw przycinamy wiosną, przed pojawieniem się młodych liści. Najlepszym sprzymierzeńcem w przycinaniu traw są nożyce do żywopłotu. Pozostaw przycięte trawy na wysokość ok 5-7cm dla małych traw, lub ok 10cm dla wyższych.

Better Homes and Gardens

Co 3-4 lata nawet wolniej rozrastające się trawy mogą wyjść poza określone dla nich obszary. Wtedy należy zmniejszyć karpę, dzieląc ją na mniejsze kępy. W ten sposób otrzymamy sadzonki możemy uszczęśliwić ślicznymi trawami inną część ogrodu, lub obdarować ulubionemu sąsiadowi.

Na zdjęciu  Pennisetum alopecuroides

Dzielimy trawy ozdobne wczesną wiosną najlepiej koniec marca, początek kwietnia. Po skoszeniu brązowych liści, przy pomocy szpadla zaczynając od zewnętrznej strony kępy podważamy, odsłaniając korzenie. Następnie wbijamy się szpadlem od strony kępy trawy, oddzielając kawałek gotowej sadzonki. Sadzimy w nowe miejsce nie zwlekając zbyt wiele, aby nie przesuszyć korzeni. Miejsce odciętej sadzonki wypełniamy świeżą ziemią kompostową.

Część gatunków traw ozdobnych ma tendencję do zamierania od środka kępy. Wtedy okresowy wiosenny proces podziału temu skutecznie przeciwdziała.

Na zdjęciu Deschampsia cespitosa "Goldschleier"

its-a-green-life.com
 Sitpa tenuissima, oraz  Allium gigantuem

Molinia caerulea, Stipa gigantea.

3 komentarze:

 1. Piękne jest to zdjęcie ostnicy z czosnkiem olbrzymim!

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałam kiedyś podobne trawy, ale nie aż tak dużo :) Od jakiegoś czasu jednak staram się zadbać o ogród nieco bardziej, zwłaszcza od kiedy mam oczyszczalnię przydomową http://www.bioires.pl/oczyszczalnie-przydomowe/ mogę wykorzystać wodę do podlewania roślin :)

  OdpowiedzUsuń
 3. osobiście nie przepadam za trawami i nie mam już ich w swoim ogrodzie; kojarzą mi się... z wężami... a tych nie lubię... hihi
  ostatnie zdjęcie cudowne ; marzę o takich gęstych nasadzeniach
  pozdrawiam wiosennie :)

  OdpowiedzUsuń