sobota, 23 kwietnia 2016

8 bylin nie do zdarcia według Sielski Dom i Ogród

Każdy właściciel większego, lub mniejszego terenu przy domu chce mieć kolorowy i najlepiej jak najmniej pracochłonny ogród. Niestety wiele osób uważa, że byliny są zawodne i kłopotliwe w utrzymaniu. Chciałabym ze swojego doświadczenia przedstawić kilka roślin, dzięki którym Wasze ogrody nabiorą wyjątkowego wyglądu o każdej porze roku.

Przygotowałam listę ośmiu ślicznie kwitnących bylin, które są nie do zdarcia. Rosną na każdej ziemi ogrodowej i nie wymagają profesjonalnej opieki.
 


Liliowce (Hemerocallis)

W jednym miejscu mogą rosnąć latami. Rosną na każdej ziemi.
Jest tyle odmian, że można się cieszyć kwitnącymi liliowcami od późnej wiosny po koniec lata.
Nie trzeba ich odmładać, ani dzielić. Nie chorują, ani szkodniki ich nie atakują.
Kwaiaty nie tylko są śliczne, ale również smaczne. Idealne do sałatek o smaku słodko ostrym. Moja ulubiona odmiana to Stella D'oro. Kwitnie najdłużej, ma żółciutkie kwiaty, a jej listki są śliczne cały sezon.Irys syberyjski (Iris sibirica)

Ma śliczne kwiaty, w atrakcyjnych odcieniach niebieskiego, fioletu, ale również bieli i żółci. Kwitną obficie wzniesione nad długimi, podłużnymi liśćmi, które wyglądają świeżo i zdrowo przez cały sezon. Dobrze czują się w jednym miejscu przez wiele lat, powiększając jedynie swoją kępę.


Bergenia Bergenia cordifolia)
Bylina o dużych owalnych liściach i ślicznych różowych lub białych kwiatach zebranych w kwiatostany pojawiające się kwietniu i maju. Jej fenomen polega na tym że rośnie w każdych warunkach. Niewybredna co do gleby. Co najważniejsze będzie rosła w cieniu i słońcu, nawet pod drzewem, gdzie nic innego nie urośnie.
Naleźy skomponować z krzewami, lub bylinami o drobnych listkach. W tym czasie kwitnie na różowo migdałek trójklapowy, floks szydlasty.


Przywrotnik ostroklapowy (Alchemilla mollis)
Bardzo dekoracyjna i niewymagająca bylina. Kwitnie wczesnym tworząc żółciutkie pukle drobnych kwiatków.
Liście prawie okrągłe, szarozielone, a z uwagi na delikatne ich owłosienie - po deszczu czy porannej rosie - zatrzymują krople wody, które tworzą dodatkowy efekt dekoracyjny.
Liście rozwijają się wcześnie wiosną.
Posadzona w grupach, skutecznie zadarnia rabatę, oszczędzając nam pracy przy pieleniu.
Zadowoli się każdą ziemią ogrodową. Nie będzie grymasić posadzona pod koroną innych drzew, gdzie mało która roślina chce rosnąć.


 

Rozchodnik okazały (Sedum spectabile) 
To bylina, która wygląda świetnie o absolutnie każdej porze roku. Wiosną wypuszcza ładne szaro zielone listki. Późnym latem kwitnie tworząc ogromne różowo czerwone talerzowate kwiatostany. Pozostawione uschnięte na zimę, dekoruje ogród swoją oszronioną, lub ośnieżoną posturą. Na rabacie należy zestawić go razem z rudbekią, jeżówkami, trawami ozdobnymi.
Ze względu na jego m ałe wymagania glebowe i fakt że może rosnąć na jednym miejscu przez wiele lat, tą bylinę zaliczam do ścisłej 8.


Piwonie ( Paeonia)
Piwonie to jedne z najpiękniejszych, najbardziej pachnących bylin ogrodowych. Są łatwe w uprawie, a przy tym długowieczne - mogą rosnąć na tym samym miejscu przez 10-15 lat.
Kwitną tylko około miesiąca, ale gdy już zaczną ogród nabiera innego wymiaru. Kwitną w maju i w czerwcu, a ich kwiaty, w zależności od odmiany bywają białe, różowe, purpurowe lub bordo. Dekoracyjne są też ich ciemnozielone, lśniące liście, które jesienią ciemnieją.

Wymagania ma niewielkie. Zadowoli się każdą ziemią ogrodową. 

 Rudbekia owłosiona (Rudbekia hirta)
Ta dwuletnia roślinka raz zaproszona do ogrodu, pozostanie w nim przez długie lata :) Dlatego pozwoliłam sobie na zaliczenie jej do tej grupy. Kwitnie całe lato aż do jesieni. Świetnie znosi każde warunki glebowe i pogodowe. Świetnie znosi długotrwałe polskie susze.

Ma wiele odmian różniących się wysokością, odcieniami żółci, kształtem płatków.

Należy jedynie pamiętać aby trzymała się wyznaczonych miejsc, usuwając niepotrzebne samosiejki.

Jej słoneczne, wdzięczne główki rozweselą każdą rabatę.

Rewelacyjnie wygląda posadzona w towarzystwie jesiennego rozchodnika.
 Aster jesienny
Jesienią, gdy większość roślin kończy kwitnienie a ogrody zaczynają pustoszeć, zakwitają astry i rozweselają nasze ogrody odcieniami fioletu, różu i czerwieni. Te niezwykle wytrzymałe i łatwe w uprawie kwiaty z pewnością będą znakomite dla zapracowanych i początkujących ogrodników.

Czy macie inne doświadczenia z bylinami nie do zdarcia? Podzielcie się :)

Pozdrawiam serdecznie

10 komentarzy:

 1. Nie do końca zgadzam się z astrami jesiennymi podatne na szarą pleśń i potrzebują słońca), piwonią (często nie kwitnie, jeśli nie jest posadzona we właściwy sposób), przywrotnikiem (już dwa razy mi zmarniał)i bergenią (u mnie w cieniu rośnie marnie), ale rozchodnik , rudbekia , irys i liliowce faktycznie dają radę. Do łatwych i cudnie rozrastających się roślin dodałabym jeszcze słoneczniczek szorstki- jedyny kłopot, to jego ekspansywność, trzeba też uważać na szarą pleśń, ale nawet jak liście zmarnieją, to kwiaty są u mnie do pierwszych przymrozków.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się co do rozchodnika, irysów i liliowców. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię i przywrotnik i rozchodnik :), a ze swojego ogrodu mogłabym dopisać do listy jeżówkę i gaurę :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie ma bylin nie do zdarcia ;-) U mnie nawet rudbekie znikają, ale już trojeść bulwiasta wydaje się być wieczna. Chyba jednak wszystko zależy od ogrodu i warunków w nim panujących. Ale pomysł tworzenia takich list fajny, można porównać odbiór roślin w różnych ogrodach, co świetnie widać w komentarzach.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam kolorowe ogródki, ale nie mam zbyt wiele czasu na to, więc chętnie spróbuję z tymi kwiatami :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajny pomysł. Też na pewno wypróbuję niektóre z z tych kwiatów.

  OdpowiedzUsuń
 8. piekne kwiaty, dzis na gieldzie rolniczej w okolicy kupialm podobne

  OdpowiedzUsuń
 9. Do bylin nie do zdarcia mozna zaliczyć także chabra białawego. Jest dość ekspansywny ale odporny na szkodniki i suszę. Kwitnie całe lato. Polecam również dzwonka skupionego, po wycięciu przekwitnietych kwiatostanow zakwitna ponownie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Zgadzam się! Najlepsza, najpiękniejsza ta https://florexpol.eu/byliny-kwiaty-wieloletnie/1857-rudbekia-blyskotliwa.html . Co roku coraz piękniej kwitnie, nie choruje, jest wytrzymała na warunki atmosferyczne. Ozdabia cały ogród tak naprawdę. A resztę muszę jeszcze sprawdzić. Ale na pewno warto jeśli jest podobnej trwałości.

  OdpowiedzUsuń