wtorek, 21 lutego 2012

Żywopłot w Stylu Sielskiej Angielskiej Prowincji



Mieszkając przez jakiś czas w Anglii miałam okazję przyjrzeć się, jak również pomagać w tzw. kładzeniu żywopłotu... Dla kogoś z naszych stron Europy taki żywopłot jest czymś nietypowym, ale myślę że godnym uwagi i zastosowania w każdym, miejskim i wiejskim krajobrazie.
Osobiście tak mi się podoba, że już w tym roku zasadziłam krzewy głogu aby powstał taki żywopłot.

Kładziony styl żywopłotu ma za zadanie chronić przed wścibskimi oczami sąsiadów, wiatrami, intruzami na czterech jak i dwóch nogach...  ;) i co bardzo ważne jest przyjazny dla środowiska, dla różnych żyjątek, ale przede wszystkim dla ptaków, których jestem wielką miłośniczką.


Nadaje się do niego wiele gatunków drzew i krzewów w większości znaturalizowanych w Polsce.
W naszym żywopłocie w sielskim stylu mogą się znaleźć:  Acer campestre, Berberis vulgaris, Carpinus betulus, Cornus sanguinea, Corrylus avellana, Crataegus monogyna, Euonymus europaeus, Fagus sylvatica, Hippophae rhamnoides, Ligustrum vulgare, Malus silvestris, Prunus cerasifera, Prunus spinosa, Rhamnus frangula, Rosa canina, Rosa rugosa, Viburnum lantana, Viburnum opulus, Taxus bacata i pewnie wiele innych o których nie pamiętam ;)

Co zrobić aby powstał taki żywopłot? Już wyjaśniam :)

Oczywiście wielką pstrokacizną byłoby posadzić wszystkie wymienione gatunki w jednym żywopłocie. Wybór roślin zależy od rodzaju żywopłotu, rodzaju gleby i oczywiście naszych preferencji. Ale zastrzegam że dominującym gatunkiem, bo około 60% powinien być głóg jednoszyjkowy czyli Crataegus monogyna. Dlaczego? Daje żywopłotowi wymaganą strukturę, wytrzymałość niezbędną dla stabilności kładzionego żywopłotu i funkcję obronną (ma kolce). Reszta czyli 40% to inne w/w gatunki.

Najlepszym okresem na sadzenie sadzonek jest jesień, ale można też wiosną. Sadzonki w tym okresie są najtańsze bo można je zakupić z gołym korzeniem :)
Teren pod żywopłot oczyszczamy z chwastów (najlepiej chemicznie), zruszamy glebę np. glebogryzarką. Sadzimy roślinki dość gęsto bo co 20cm Zarezerwujmy na dojrzałe rośliny w żywopłocie 2m w pojedynczym rzędzie, a 3m w przypadku sadzenia naprzemianlegle w dwóch rzędach.

Pielęgnacja roślin w żywopłocie ogranicza się do odchwaszczenia i ściółkowania np. skompostowanymi liśćmi itp. co znacznie ograniczy odchwaszczenie.
Kładzenie zaczynamy z końcem września i kończymy w marcu, kiedy nasze roślinki urosły sobie na tyle długo aby osiągnąć wysokość 2 do 3m. Oczyszczamy boczne gałęzie od tej strony w którą chcemy pleść gałęzie. Podcinamy gałęzie nad ziemią na tyle żeby dały się pochylić, zostawiając fragment który pozwoli roślinie na pobieranie składników pokarmowych i wody. Rana powoli się zabliźni bez szkody dla rośliny.
Aby wzmocnić konstrukcję wbijamy w ziemię 1.5m paliki np. z leszczyny co 50cm. Zakańczamy zaplatając leszczynowe pędy na samej górze, tak jak na fotografii poniżej.

Jesienią pierwszego roku po kładzeniu przyciąć nowe przyrosty o połowę od góry i boków. Przez kolejne trzy lata trzeba usuwać agresywne chwaściory i strzyc żywopłot każdego roku pozostawiając ok 20cm tegorocznych przyrostów. Żywopłot będzie ładnie się zagęszczał aż osiągnie wymaganą przez nas wysokość.

Końcowa ważna uwaga
Aby pozwolić ptakom odbyć ich sezon lęgowy należy strzyc żywopłot zaczynając z końcem października a kończąc na początku marca.




Ślicznie wyglądają wzdłuż żywopłotu dziko rosnące kwiaty firletki, przytulii, bodziszka, naparstnicy, bnieca czy trybuli leśnej.




Ciekawa jestem jak tam moje siewki głogu, które zasadziliśmy zeszłego roku? Ale na kładzenie żywopłotu muszę jeszcze dłuuugo poczekać... Jak długo? Myślę że minimum 5 lat :)


Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :)