wtorek, 29 marca 2016

Ciąć czy nie Ciąć o To Jest Pytanie czyli Wiosenne Cięcie Krzewów Ozdobnych


1. Właściwe rozpoznanie

Zabierając się za wiosenne porządki i przycinanie krzewów, należy 'rozpracować przeciwnika'. Nawet jeśli nie jesteśmy pewni jego nazwy, ale pamiętamy że kwitnie w kwietniu, lub maju to nie przycinajmy mu gałązek w marcu, lub kwietniu. Pozbawimy go kwitnienia w tym roku.

Krzewy, które kwitną wiosną, należy przyciąć zaraz po kwitnieniu. Należą do nich forsycje, porzeczki alpejskie, wierzby szczepione na pniu. Forsycjom, na pędach które kwitły skracamy o połowę. Wierzbom przycinamy wszystkie pędy na długość ok 5cm. W zależności od rozmiarów krzewów jakie chcemy uzyskać przycinamy pigwowce, migdałki, złotliny, lilaki, tamaryszki, kaliny. Przycinając je po kwitnieniu, dajemy im czas aby zawiązały nowe pędy, a na nich zaczątki pąków. Pamiętając że wiosną kwitnące krzewy zawiązują pąki kwiatowe na zeszłorocznych 'starych' pędach nie popełnimy błędu przycinając wszystko wszystko co wpadnie nam pod rękę w trakcie wiosennych porządków.
 

afemmeduncertainage.blogspot.com 


 

amazon.de
 


verger.ru
2. Prawidłowe przycięcie nad pąkiem.

Cięcie goi się szybciej gdy jest właściwe przycięte. Przycinamy zawsze czystym i ostrym sekatorem. Należy wybrać gałązkę z pąkiem o kierunku, w jakim chcemy aby nowy pęd się rozwijał. Należy przyciąć tuż nad pąkiem pod kątem 45st.

Cięcie zbyt blisko pąka, może spowodować jego zaschnięcie. Pozostawienie zbyt długiego odcinka nad pąkiem może spowodować jego gnicie. Przycięcie pod kątem większym niż 45st pozostawi większą przestrzeń i ranę do zagojenia, a co za tym idzie zachęci do rozwoju patogeny.


3. Odmłodzenie krzewu z gęstwiną liści na górze, natomiast nagie gałęzie na dole i w środku.

Należy zrobić cięcie prześwietlające-odmładzające. Należy wyciąć część grubych pędów tuż przy ziemi. Pozwoli to na dostęp światła i powietrza do środka krzewu, co zachęci roślinę do wypuszczenia nowych pędów u podstawy rośliny. Co roku możemy wyciąć jedną trzecią starych gałęzi.
3. Właściwa pogoda.

Wybierzmy dzień słoneczny. Bez możliwych przymrozków w nadchodzących dniach.


5 komentarzy:

 1. Świetna porada, tak robię, jeśli czas pozwala! Pozdrawiam Aniu!

  OdpowiedzUsuń
 2. i tu jest problem... bo u mnie przymrozki mogą występować aż do maja a ciąć trzeba :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj, odkąd pamiętam miałam problem z cięciem krzewów. Ale zawsze mama mi pomagała swoimi radami i jakoś to idzie :) Tak naprawdę uważam, że tylko dzięki niej mam swój piękny ogród :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja z kolei nie przycinam. Zawsze boję się, że utnę za dużo. Ale roślinki na spokojnie rosną :)

  OdpowiedzUsuń